Uncategorized

Esarp Baglama

Tesettür şal bağlama yollarıni merak eden hanımlar için videolu ve resimli şal bağlama teknikleri hazırladık. Eşarba göre rahatlığı ve bağlanmasının kolaylığı açısından genç kesim tarafından çok seçenek edilen şalların değişik bağlama stilleri de her geçen gün artıyor.
Uzman Tv tarafından hazırlanan video da şal bağlamanın püf noktaları ve giyilen kıyafetlere göre şal bağlama şekilleri anlatılıyor.

Modanisa tarafından hazırlanan video da 10 farklı stil de şal bağlama modeli bulunuyor. Fark fark bağlama şekli öğrenip her yerde farklı tarz da bağlayabilirsiniz şallarınızı.

Uzun şal bağlama metodu videomuzda da ise ayrıntılı şekilde uzun şal modeli ile güzel bir bağlanış metodu anlatılıyor.

Diğer bir video da ise tesettüre gayet uygun şekilde başı, boynu ve kulakları tamamiyle örten şık bir bağlama şekli bulunuyor.

Genç kızlarımız için bu tarz şal bağlama modellerini hoş görebiliriz, en azından tesettüre yeni giren ve alışma evresinde olanlar için hoş görülebilir. Ama ismali ölçülere göre tesettürlü bir bayan gösterişten uzak ve sade tarz da bir eşarp, şal bağlama yolunu seçmelidir. Bilhassa deve hörgücü gibi topuz yaparak takılan eşarplar, şallar islamın dışında tamamen gösteriş emelli örtünme şeklidir. Dünya halimizi düşündüğümüz kadar öteki dünya halimizi de düşünüyorsak bu tarz tesettürden lütfen uzak duralım, islami ölçülere göre sade ve mübalağasız örtünme yoluna gidelim.

Videolarımızda değişik şal bağlama metotlarını izleyebilirsiniz.

Son senelerde özel günlerde değişik eşarp bağlama tarzları gittikçe artarken bu hataya düşmemek için ölçüyü nasıl ayarlamalı? Seveni kadar sevmeyeninin de bol olduğu örtü tasarımı uygulamasının püf noktalarını saç ve türban tasarımcısı Yasemin Eraslan’dan dinledik.
16 senelik kuaför olan Yasemin Hanım, iki ay önce açmış Şirinevler’deki mekanını. Eşarp bağlama işine yıllar önce arkadaşının yanında başlayan Eraslan, artık düşlerinde dahi eşarp bağlarken görüyor kendisini. Ona göre işin püf noktası mübalağadan kaçınmak. Bir de tasarımcıyla müşterinin birbirini iyi anlaması. Hem de bunun için bilhassa bir buçuk ay öncesinden randevulaşıyor gelenlerle. Müşteriler varsa kıyafet veya gelinliklerini yoksa bunların resimlerini getiriyor kendisine. Bir takım vakit ayakkabı ve çanta gibi aksesuarlarını getirerek süsletiyorlar eşarplarına uygun şekilde. Drapeler, pililer, danteller, inciler ve tabii swarovski taşlar… Eşarp tasarımında kullanılanlar arasında yok yok sanki.

Her telden çalan aksesuarlar…

Dedik ya işin sırrı ölçüyü kaçırmamak. “Hem dantel olsun hem güpür hem parlak taş hem inci…” diyenler kolay görüntüden kurtulamıyor ne yazık ki. Kuaförden çıkışınız hüsrana dönüşmesin istiyorsanız önce kıyafetinizin kumaşına göre aksesuara karar vermeniz gerekiyor. Kıyafetiniz kalın satense güpürü seçmelisiniz sözgelimi. Tafta gibi tok kumaşlarda parlak taşlar daha rahat kullanılıyor. Saten eşarplardaysa dantel ve güpüre ağırlık veriliyor. Yeniden de birkaç aksesuarı bir arada isteyen hanımların bu isteğini kırmıyor Eraslan, neticenin pek iyi olacağını düşünmese de… Bir de eşarba takılan aksesuara mı bağlama şekline mi ağırlık verilecek bir karar verilmeli. Biri iddialıysa ötekisi sade tutulmalı kesinlikle.

Dev topuzları sonsuzluğa uğurlayın

Kafanızın üstüne kat çıkmış veyahut ensenizin üstüne tencere koymuş gibi dursun istemiyorsanız topuz olayını fazla büyütmeyin. Eraslan, topuz nedeniyle güveyden 30 santim uzun durmanın gereksiz olduğu kanınında. Gelinlere bunu öğütlüyor hep. Bir de topuz fazlaca kabarınca eşarbın önü de düzgün durmuyor. Kaş yapayım derken göz çıkarma rizikosu mevcut anlayacağınız. Aynı zamanda özel günlerde eşarpların nasıl bozulmadığına şaşıranlar için hemen söyleyelim: Örtü çene altından iğnelemek yerine dikiliyor. Bir de asetat konuyor arasına.

Boyacı sandığına dönmemek için…

Gösterişli giyimin mübalağasına bir de ağır makyaj ilave edince hiç de estetik olmayan bir görüntü çıkıyor ortaya. Yasemin Eraslan tesettürlü müşterileri için, illa yapılacaksa yüzdeki parlamayı önleyecek kadar belli belirsiz bir makyajdan yana. “Kıyafet dantel, eşarpta taşlar, bir de üstüne kopkoyu makyaj insan nereye bakacağını şaşırıyor. Kıyafet, eşarp ve yapılacaksa makyaj zarafet içinde bir bütünlük oluşturmalı. Ters takdirde facia çıkabilir ortaya.” diyor.
Kaynak : Tesettür Giyim

Advertisements
Standard

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s