Uncategorized

Satilik Beton Santralleri

Türkiye’nin her yerinde yükselen inşaatlarda artık hazır beton kullanılıyor. Metreküp ücreti cinsine göre 92 ile 120 TL arasında değişiyor. Hazır beton tesisi kurup öğrenci vaktinde cevap veren yatırımcı kazanacak…
TÜRKİYE, hazır beton tanımı ile 1988 seneninde tanıştı. O sene yalnızca 1.5 milyon metreküp olan imalat aradan geçen 15 yılda sanki patlama yaptı. Artık yüksek katlı sitelerden apartmanlara, barajlardan metro tünellerine kadar en küçüğünden en büyüğüne bütün binaların yapımında hazır beton kullanılıyor. Türkiye İstatistik Müessesesi verilerine göre, 2013’ün Eylül-Ekim döneminde sektörün hazır beton üretimi bir evvelki seneye göre yüzde 8.3 oranında artış gösterdi. Ve 2013 seneninde imalat 100 milyon m3 geçti. Türkiye’nin potansiyeli gözönünde alındığında pazar hala boş sayılır.
Yeni konut projelerinin sayısı her geçen sene artıyor. Şehirsel dönüşüm projeleri ile yeni projelerin sayısının daha da artacağına net gözüyle bakılıyor. Yeni konut projelerinin yanı sıra İstanbul’da yapılan üçüncü boğaz köprüsü ve üçüncü hava limanı gibi dev projeler de hazır beton üretiminin artmasına yol açacak. Böylesi bir dönemde hazır beton tesisi kurarak karlı bir işe girmek olası. Sizin için bir hazır beton üretim tesisi nasıl kurulur diye araştırdık…
Hazır beton santrali kurmak için ilk olarak GSM (Gayri Sıhhi Kurum) ruhsatı almanız gerekiyor. Ruhsat alımı için danışmanlık şirketlerine müracaat edebilirsiniz.
KAPASİTEYİ DOĞRU BELİRLEYİN
Kuracağınız beton santrali nin kapasitesi de ehemmiyetli. Saatte 35, 60,100,120 veya 160 metreküp imalat kapasitesine sahip, sabit veyahut mobil beton santralleri nden birini seçebilirsiniz. İhtiyacınıza göre, saatte 30, 90 ve 130 metreküp imalat kapasitesine sahip beton santrali üreten firmalar var. Yıldız veyahut bunkerli olmak üzere iki tip santralden birini seçebilirsiniz. Saatte 45 metreküpten 360 metreküp kapasiteye kadar çıkabilen agrega bunkeri, talebe göre 3, 4, 5 ve 6 bölmeli olarak üretilebiliyor. İsteğe bağlı olarak bunke-re kapama ve borulama sistemi ile ısıtma yapılabiliyor. Çırpıcı, çimento siloları, otomasyon sistemi ve konveyör bantlar da sabit hazır beton santrallerinin olmazsa olmazlarından.
Yeni jenerasyon mobil beton santrallerinde 35 ile 120 metreküp arasında değişik kapasitelere sahip altı tip santral var. 18.5 Kw’dan 2×55 Kw’ya kadar farklı motorlara sahip mobil santrallerde de çırpıcı ile agrega, çimento, su ve katkı kantarı, agrega tartım konveyörü, stoklama bunkeri ve silo gibi gereçler bulunuyor. Kapasitesine göre sekiz saat ile üç gün arasında şantiyelere de kurulabilen mobil hazır beton santralleri, daha düşük nakliye ve altyapı gideri gibi avantajlara sahip.
SANTRAL KURMANIN FİYATI
Sabit veya mobil yeni bir hazır beton santrali kurmanın fiyatı, kapasitesi, yaş ve kuru karışım olmasına göre değişiyor. Bir beton santralinin fiyatı, kapasitesine göre 100 bin ile 500 bin euro arasında değişebiliyor. Firmalar genelliklc anahtar teslimi kuruluş kuruyor.
Mobil santraller, sabit santrallerden 10-20 bin euro daha pahalı. Profesyonel olarak sabit hazır beton santrali kuracaklar 100-130-180′lik santralleri, mobil santral kuracaklar ise ağırlıklı olarak 60 veya 130’luk santralleri seçenek ediyorlar. Bir takım parçaları ithal olan hazır beton santrallerinin ücretleri da euro üzerinden belirleniyor. lOÜ’lük bir sabit beton santralini 80 bin eu-ro’ya, 130’luk bir santrali 200 bin euro’ya veyahut 180′lik olanı 300 bin euro’ya kurmak olası. 60′lık bir mobil hazır beton istasyonunun ücreti 150 bin, 130’luk mobil hazır beton santralinin ücreti ise 230 bin euro.
Sabit hazır beton tesislerinden çıkan bir yükün en fazla bir saat içinde şantiyeye teslim edilmesi gerekiyor. 20 kilometrenin üzerindeki taşıma mesafelerinde fiyatlar de yükselmeye başlıyor.
HAZIR BETON SINIFLARI
Hazır beton, çimento, natürel veya yapay agrega (kum, çakıl, kırma taş gibi malzemelerin tümü), su ve diğer katkı maddelerinin çeşitli oranlarda karıştırılarak ele geçirilen bir yapı malzemesi. Hazır beton santrallerinde, kuru ve yaş karışımlı olmak üzere iki tip hazır beton imalatı yapılabiliyor. Betonun niteliğine göre çimento, agrega, su ve diğer katkı malzemelerinin istenilen oranlarda, bilgisayar kontrolüyle beton santralı veya mikserlerde karıştırılarak ele geçirilen hazır beton, ihtiyaç sahiplerine taze beton olarak teslim ediliyor. Yaş ve kuru karışım olmak üzere ikiye ayrılan beton santralleri, depolama şekillerine göre de bunkerli ve yıldız tip olmak üzere ikiye ayrılıyor.
Karıştırma kazanlarına malzeme; yıldız tip santralde kovalarla, bunkerli santralde ise bantlı bir sistemle taşınıyor. C 14, C 16-18, C 20, C 25 ve C 30 gibi sınıflara ayrılan hazır betonların hazırlandığı tesisler, devletin teşvik ettiği yatırımlar arasında bulunuyor. Kuru karışımlı hazır beton; agrega ve çimentosu beton santralinde ölçülüp transmikserde karıştırıldıktan sonra suyu ve kimyevisi teslim edileceği yerde karıştırılıyor. Ancak şantiyede verilen suyun miktarına önem verilmesi koşul. Yaş karışımlı hazır beton ise tüm işlemleri hazır beton santralinde yapıldıktan sonda teslim ediliyor. Şantiyeye teslim edilen taze hazır beton sıcaklığının +5 dereceden az olmaması gerekiyor.

KAZANCI YÜKSEK
Yollarda hazır beton taşırken gördüğünüz kamyonun arkasında dönerek giden 9 ile 12 metreküp arasındaki transmikserlerin fiyatı 15-20 bin euro arasında. Yeni şantiyelerde gördüğünüz 36 ile 47 metre arasında yüksekliğe erişebilen pompaların ücretleri da marka ve kalitesine göre 50 ile 200 bin euro arasında değişiyor. Her şeyi dışarıdan alan bir hazır beton santrali, en düşük kalitedeki C25 betonun metreküpünü 75 TL’ye mal edebiliyor. C25 kalitesindeki bir hazır betonun metreküpü rekabetin yoğun olduğu büyük şehirlerde 95 TL’ye satılırken, rekabetin az olduğu yerlerde 160 TL’ye kadar çıkıyor.
Mustafa ALPAGUT / Elkon Beton Santralleri
“100 bin euro’ya santral kurabilirsiniz”
Beton santrallerinin ücreti kapasitesine göre, 100 bin ile 500 bin euro arasında değişiyor. Biz yalnızca makine satmıyoruz, heyetimini da yapıyoruz. 15-20 ülkede aynı anda heyetim gerçekleştirebiliyoruz. İmalatımızın yüzde 90’ını ihraç ediyoruz. 2012′de 50 milyon dolar ihracat yaptık. Bu sene 70 milyon doları yakalarız. Ciromuz da iç piyasayla beraber 75 milyon doları geçiyor. Beton santralleri ile ilgili dünyanın ilk beş firmasından biriyiz. Hedefimiz iki sene sonra ilk üçe girmek. Bu hedefe erişebilmek için de 30 milyon dolar fiyatla iki fabrika daha kuracağız. Çerkezköy’de ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ’de 100 bin metrekare arsa aldık, ihracatımızın yüzde 40-50′sini Rusya’ya yapıyoruz. Fransa, Macaristan, Suriye, Mısır, Libya, Tunus, Fas, Cezayir, Kazakistan, Türkmenistan, Nijerya, Somali, Senegal beton santralleri gönderiyoruz. Avustralya’ya da ihracata başladık.
Dündar YETİŞENER / Fibrobeton İdare Heyeti ve İMSAD Başkanı
Katma değeri yüksek bir üründür
OTürkiye’nin 2023 yılı için belirlenen milli hedeflerinde biri de, üretim ve ihracatta ileri teknoloji ürünlerin hissenini yüzde 5′lerden yüzde 20′lere çıkarmak. Yeni teknolojiler sayesinde artık daha kuvvetli beton malzemeler üretilebiliyor. İnşaat malzemelerinde ehemmiyetli alt sektörlerimizden biri olan çimento endüstri imalatı 2013 seneyin ilk 10 ayında yüzde 12.1, hazır beton imalatı ise yüzde 8.3′lük artış gösterdi. Bilhassa yüksek teknolojilere yapılacak yatırımlarla hazır beton gibi katma değeri yüksek imalatlar daha büyük hacimlere erişecektir. AB ve bölge ülkelerine ihracatımızın da hızla artacağına inanıyoruz. 2014 seneninde, inşaat malzemeleri sektöründe yüzde 12-15 arasında bir artışla takriben 25 milyar dolar ihracat amaçlıyoruz. 2015 senesi ihracat hedefimiz ise 30 milyar dolar. Hazır beton gibi katma değeri yüksek ürünlerin imalatının ve ihracatının artarak ülkemizin cari açığının azaltılmasına katkı sağlayacağına inanıyorum.
Kaynak : Satılık Beton Santralleri

Advertisements
Standard

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s